استاد فرود گرگین پور چهره ماندگار موسیقی ایل قشقایی

فرزند بزرگ زنده یاد استاد حبیب خان گرگین پور متولد ۱۳۲۴ در ایل قشقایی است. او در کودکی با تشویق والدین موسیقی را آغاز نمود. ابتدا با آکوردئون آشنا شد  سپس با ویلون مانوس شد و والدینش را بر آن داشت تا او را به تهران برده تا او در محضر اساتیدی همچون حبیب الله بدیعی ، علی تجویدی به آموختن و تکمیل هنر خود بپردازد. روشن ضمیری است که به لحاظ استعداد خداوندی در مدت دو سال شش کلاس ابتدایی و در مدت دوسال دوره دبیرستان را به اتمام رساند.

او در سال ۱۳۵۲ از دانشگاه شیراز در رشته زبان و ادبیات فارسی فارغ التحصیل شد و سپس در سال ۱۳۵۴ با ورود به دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران از تجارب استادانی نظیر نورعلی خان برومند ، علی اصغر بهاری ، محمدرضا لطفی  بهره مند گردید . بدیعی درباره او گفته ، گرگین پور تنها شاگرد من است که به او حسادت  میکنم.

وی در سال ۱۳۵۸ در رشته موسیقی فارغ التحصیل شد . وی در مسابقات سراسری موسیقی کشور که قبل از انقلاب هر ساله برگزار می شد در سال ۱۳۵۶به مقام  نخست نوازندگی ویلن در کشور دست یافت و بعدها در سال ۱۳۷۲ در بخش رقابتی جشنواره موسیقی فجر نیز مقام نخست نوازندگی کمانچه کشور را از آن خود ساخت . او به مدت چهل و اندی سال عاشقانه در راه اعتلای فرهنگ موسیقی اصیل قشقایی زحمات زیادی را متحمل شد و به تدوین و گردآوری آهنگ های قشقایی که در حال فراموش شدن بودند پرداخت . 

وی در طول فعالیت های هنری با استادان بزرگ نواحی و سنتی ایران زمین همکاری نزدیک داشته و برای تعدادی از بزرگان موسیقی کشور هم آهنگ هایی ساخته که منتشر شده اند ولی متاسفانه عموم نمی دانند آهنگساز این اثرها چه شخصی است .

 از آثار دیگر ایشان می توان به اثر جاودانه ۱۳۵۴ با همکاری محمد حسین کیانی ، کاست شماره ۱ترکمن صحرا سال ۱۳۵۸ ، هجران ، کوراغلو ، مجموعه آلبوم ۶ کاسته موسیقی قشقایی منتشر شده توسط انجمن موسیقی ایران ......و تعداد بی شماری از نواخته های خصوصی وی که در دسترس علاقه مندان قرار دارد. و همچنین اجراهای متعدد کنسرت هایی که در شهرهای مختلف مانند شیراز ، اهواز ،  گچساران ، تهران و ..... به روی صحنه برده .

 متاسفانه این استاد بزرگ سال هاست که  بیماری عصبی گریبان گیر اوست و او را رنج می دهد و این روزها اوقات استاد به معالجه بیماری و استراحت می گذرد. از خداوند بزرگ سلامتی آن استاد را آرزو داریم .انشاالله به زودی شاهد رفع کسالت استاد و همچون گذشته او را در صحنه های موسیقی سالم و شاداب نظاره گر باشیم .

/ 2 نظر / 41 بازدید
هدايت جهانگيري قره قانلو

زنده باد استاد بزرگ فرود گرگين پور افتخار قشقايي. هر چي از استاد بگم كم گفتم كسي كه موسيقي اصيل قشقايي را زنده كرد. قدرش را بدانيم.

محمد

من ترک نیستم.اما به قشقایی و ایل فوق العاده علاقه مندم.استاف گرگین پور استاد من در دوره کارشناسی بودند.به داشتن چنین استادی تا ابد افتخار میکنم